header dma trans logistic

Îți dorești să lucrezi într-o companie de transport?

post disponibil

Coordonator Dispecer Transport Marfa

Candidatul ideal:
⇨ Studii superioare (de preferat în domeniul transporturilor şi/sau logistică);
⇨ Experienţă relevantă într-o poziţie similară sau cel puţin în domeniu; ⇨ Abilităţi bune de comunicare;
⇨ Capacitate de analiză, sinteză şi cercetare a informaţiilor;
⇨ Iniţiativă şi orientare către clienţi;
⇨ Deschis la munca în echipă;
⇨ Organizat, autodidact, orientat spre rezultate, gândire pozitivă şi proactivă; ⇨ Bun organizator, flexibil, dinamic;
⇨ Deţine cunoştinţe temeinice de utilizare a calculatorului; ⇨ Este obişnuit să lucreze cu termene limită;
⇨ Cunoaşte limba engleză la nivel avansat, constituie avantaj cunoaşterea uneia dintre limbile franceză, germană, italiană, spaniolă.

Descrierea jobului:
⇨ Planifică, organizează şi coordonează activitatea zilnică de transport;
⇨ Supervizează identificarea soluţiilor de transport (rute, mijloace de transport, planul de încărcare a mărfurilor etc.) pentru clienţii interni şi externi;
⇨ Supraveghează activitatea de preluare a comenzilor de transport, prioritizează efectuarea lor şi transmite conducătorilor auto informaţiile relevante despre derularea curselor;
⇨ Realizează instruirea, coordonarea şi controlul şoferilor în desfăşurarea sarcinilor, informaţii cu privire la rută, taxe de drum, precum şi alte indicaţii specifice fiecărei curse;
⇨ Prospectează piaţa, analizează informaţiile privind piaţa serviciilor de transport din zona alocată; ⇨ Urmăreşte derularea contractelor de transport rutier din cadrul companiei, asigurându-se de respectarea prevederilor referitoare la drepturile şi obligaţiile care decurg din acestea;
⇨ Cunoaşte şi îşi asumă normele şi obligaţiile care decurg din convenţia CMR referitoare la contractul de transport internaţional rutier de marfă.
⇨ Cunoaşte regulile legate de organizarea pieţei transporturilor rutiere de mărfuri, a caselor de expediţii, a burselor de mărfuri şi îşi organizează activitatea profesională utilizând informaţiile deţinute;
⇨ Se documentează şi se instruieşte permanent cu privire la legislaţia, noutăţile şi normele specifice din domeniu.

Vino în echipa noastră!

Te invităm să faci parte din echipa noastră. Descoperă o echipă profesionistă și competitivă aflată într-o continuă dezvoltare. Succesul nostru depinde de talentul și performanța angajaților noștri. Oferim fiecărui angajat oportunitatea de a-și valorifica cunoștiințele profesionale. Dacă vrei să faci parte din echipa noastră, trimite un CV folosind formularul alăturat, sau prin email la adresa recrutare@dmagroup.ro.

Încarcă-ți CV-ul